BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Románia lekörözi Magyarországot?

A működőtőke-beáramlás terén Románia lekörözi Magyarországot. Keleti szomszédunknál a tavalyi közel egy milliárd dollár után, idén már 1,4 milliárd dolláros tőkebeáramlásra számítanak.

2003. október 13. hétfő, 10:26

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A román gazdaság robusztus - 4 százalék feletti - növekedése miatt egyre-másra javítják az ország besorolását a vezető hitelminősítő intézetek (igaz a minősítés még egyik cégnél sem érte el a befektetésre ajánlott kategóriát). Többek között ennek is köszönhetően idén várhatóan 1,4 milliárd dollárral öt éves csúcsot dönt majd az országba érkező külföldi működőtőke beáramlás. (1998-ban 2,08 milliárd dollár érkezett az országba - idézte a Bloomberg Marian Sanutát, a külföldi befektetésekkel foglalozó ügynökség vezetőjét.) Az első hét hónap során már 959 millió dollár áramlott be, amit várhatóan jelentősen megdob majd a BCR bank novemberre tervezett privatizációjából származó bevétel.
Románia elsősorban az olcsó munkaerő miatt vált kedveltté a külföldi befektetők körében. Míg Csehországban és Magyarországon 600 dollár felett van az átlagfizetés, addig Romániában mindössze 130 dollárt vihetnek haza havonta a munkavállalók. Az országban ráadásul bőven van még tere a befektetéseknek, míg ugyanis Lengyelországba 45,2, Csehországba 38, Magyarországra 24,4 milliárd dollár érkezett az elmúlt tíz év során, addig Romániában mindössze 8,8 milliárd dollárt fektettek be .

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet