BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A belga fiskális amnesztiának Luxemburg látja kárát

2003. október 7. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár még nem ismert a tervezett belga adóamnesztia minden részlete, a luxemburgi bankszövetség már arra készül, hogy az EU bírósága előtt megtámadja azt. Az adóamnesztia azokat a belgákat érinti, akik 2002 előtt legálisan szerzett jövedelmüket külföldön fektették be, és erről „elfelejtették” értesíteni adóhatóságukat. A brüsszeli kormány a megtért „bűnösöket” egyszeri, hatszázalékos adóval sújtja, de csak ha Belgiumban, belga banknál helyezik letétbe a pénzt. Ez a feltétel azonban a luxemburgiak szerint sérti az EU-jogszabályokat, nevezetesen a tőke és a szolgáltatás szabad mozgásának elvét. Nyilvánvalóan azért a luxemburgiak sérelmezik elsősorban a dolgot, mert a belga pénzek eddig főként az ő bankjaikba menekültek.
Guy Verhofstadt belga kormányfő mint alaptalant visszautasította a luxemburgi vádat, bár az nem világos, hogy a kormány esetleg az utolsó pillanatban módosít-e a tervezeten, vagy elég erősnek érzi magát, hogy megvédje a törvényt az EU bírósága előtt. Kormányforrások ugyanis arra hivatkoznak, hogy a luxemburgi banktitok az egyik oka, hogy évtizedek óta belga feketepénzek milliárdjai tűnnek el az ottani bankokban, és a brüsszeli hatóságok tehetetlenek – hiába az alapos gyanú, az adóparadicsomnak számító nagyhercegség nem hajlandó együttműködni velük. Az amnesztia egyébként – amelyet morális megfontolásokból sokan támadnak – nem vonatkozna az illegálisan szerzett jövedelmekre, vagyis a kormány nem akar segédkezet nyújtani a fekete pénzek tisztára mosásához. Becslések szerint így is mintegy 100 milliárd euró találhat vissza az országba.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet