A szlovák kormány döntése értelmében 2005. január 1-től kezd működni a hárompilléres nyugdíjrendszer második, tőkefedezeti elven működő eleme. A harmadik pillért jelentő önkéntes nyugdíjpénztárak már évek óta működnek az országban. A munkavállalók bérük 9 százalékát fizetik be a magánnyugdíjalapokba, ugyanakkora hányadot az állami alapba és a két rendszerből összesen bruttó bérük 53–58 százalékának megfelelő nyugdíjhoz jutnak, amiből 30–35 százalék származik a magánnyugdíjalapokból és 20–25 százalék az állami nyugdíjrendszerből. A jelenlegi állami rendszerben az öregségi nyugdíj átlagosan a bruttó bér 40 százalékát éri el. Ha a munkavállaló még a nyugdíjba vonulása előtt elhalálozik, akkor a tőkeszámlán felhalmozott megtakarítása örökölhető lesz, viszont a magánnyugdíjpénztárakat választók nem részesülnek adókedvezményben. A tervek szerint ez csak az önkéntes nyugdíjpénztárak ügyfeleit érinti majd.
A pályakezdők 2005-től kötelezően részt vesznek a kétpilléres nyugdíjrendszerben. A többi munkavállaló 2005 januárja és 2006 júniusa között választhat a teljesen állami rendszer, illetve a kétpilléres modell között. Mivel a magánnyugdíjpénztárba legalább 17 évig kell fizetni a nyugdíjjárulékot ahhoz, hogy rentábilis legyen, 2005-től csak az akkor 45 évnél fiatalabbaknak éri meg a kétpilléres megoldást választani. A parlament egyébként éppen a napokban döntött arról, hogy az eddigi 60 évről, illetve a nőknél 55–57 évről egységesen 62 évre emeli fel a nyugdíjkorhatárt.
