BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Indul a szlovák villamos művek privatizációja

2003. október 2. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A jövő héten ismét kiírják a tendert a szlovák villamos művek (Slovenské Elektrárne, SE) privatizálására - közölte a privatizációs tanácsadással megbízott PricewaterhouseCoopers illetékese. A pályázatot fizetett hirdetés formájában teszik közzé. A kormány jelenleg a szlovák árampiacon gyakorlatilag monopolhelyzetet élvező SE 49 százalékát kívánja magánkézbe adni, de egy elvileg már jóváhagyott törvénymódosítás révén rövidesen a vállalat egészét eladhatják. Az ajánlatok kiértékelését követően várhatóan az év végéig készül el a szűkített lista. Az ezen szereplő cégek elvégezhetik a villamos művek átvilágítását, majd ezt követően jövő június végéig kell megtenniük a kötelező ajánlatokat. A kiírás szerint az érdeklődők pályázhatnak külön a hagyományos erőművekre és az atomerőművekre, s az összes erőműre is.
A SITA hírügynökség értesülései szerint nyolc cég érdeklődik a villamos művek iránt, köztük a CEZ cseh villamos művek, amely az érdeklődők közül egyetlenként a villamos művek tulajdonában lévő atomerőműveket is megvenné. Egyes hírek szerint azonban az amerikai AES Corp.-nak sem lenne kifogása az atomerőművek ellen. Az érdeklődők között található a német E.ON, a francia Electricité de France, a brit British Energy és az International Power, továbbá az olasz Enel. Ha a kormány úgy dönt, hogy külön adja el a hagyományos és az atomerőműveket, akkor két vállalatot kell létrehoznia a villamos művekből. A privatizációt nehezítheti, hogy a kormány közölte, nem vállalja át az SE adósságait. Az SE 49 százalékára már tavaly is pályázatot írtak ki, amire ugyancsak nyolc cég jelentkezett, de a szeptemberi választásokat követően elhalasztották a privatizációt.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet