BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Emelkedik a minimálbér Szlovákiában

2003. szeptember 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A pozsonyi kormány tegnapi döntése értelmében október elsejétől az eddigi 5570 koronáról 6080 koronára emelkedik a minimálbér Szlovákiában. Ezzel párhuzamosan a legkisebb órabér 32 koronáról 35 koronára emelkedik. A munkaadók számára a minimálbér mintegy 10 százalékos emelése a gyakorlatban 2-3 százalékos többletkiadást jelent, de az adó- és járulékterhek jövő évi csökkentése miatt ez a többletkiadás is megszűnik. A minimálbér emelése nem elégíti ki szakszervezeteket, amelyek 6760 koronás minimálbért követelnek és ennek alátámasztására a múlt héten egyórás általános sztrájkot tartottak.
A kormány döntése engedményt jelent, hiszen korábban csak 5950 koronára kívánták emelni a minimálbért. A szakszervezetek azt szeretnék, ha a minimálbér már ebben az évben elérné az átlagbér 50 százalékát, 2005-ig pedig 60 százalékra emelkedne. Az idei első félévben 14 100 korona volt az átlagbér.
Bár a minimálbér nagyságáról elvben a kabinetnek, a munkaadóknak és a szakszervezeteknek közösen kellene dönteniük, az utóbbi években mindig a kormány szabta meg az emelés mértékét. A kabinet 2001 októberében emelte 4400-ról 4920 koronára, majd tavaly októberben 5570 koronára a minimálbért. Jelenleg a foglalkoztatottak mintegy 1 százaléka dolgozik minimálbérért, ezért az emelés ebben az évben legfeljebb 6,8 millió koronával terheli meg az állami költségvetést.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet