A világon a legnagyobb GDP-növekedést idén és jövőre is Ázsia produkálja - Japán nélkül számítva - állapította meg a manilai székhelyű Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB). A térségben idén 5,3 százalékkal bővül a gazdaság - annak ellenére, hogy a 900 halálos áldozatot követelő SARS-járvány közel 60 milliárd dolláros bevételkiesést okozott - s jövőre a várt nyugati gazdasági fellendülés nyomán 6,1 százalékra gyorsul az ütem.
A régióban mindazonáltal továbbra is számolni kell bizonyos kockázati tényezőkkel. Ezek közé tartozik, hogy a délkelet-ázsiai bankszektor még folyamatban levő szerkezetátalakítása kedvezőtlenül hat a hitelkihelyezésekre. Emellett az idén és jövőre több országban, így Indiában, Indonéziában, Tajvanon és a Fülöp-szigeteken sorra kerülő parlamenti választások miatti politikai bizonytalanság kivárásra ösztönzi a befektetőket. Indiában és a Fülöp-szigeteken a magas költségvetési hiány is a befektetések korlátjává vált. A jelentés szerint Kína, valamint Vietnam és Thaiföld kivételével csak gyenge befektetési tevékenység várható. A térség idei exportnövekedésére vonatkozó prognózisát ugyanakkor a korábbi 7,9 százalékról 14,1 százalékra emelte az ADB.
