BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökken a cseh költségvetési hiány

2003. szeptember 18. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh kormány elfogadta a jövő évi költségvetési tervezetet, amely a korábban tervezett 118 milliárdnál valamivel kisebb, 114,97 milliárd korona, azaz a tervezett GDP 4,6 százaléka lesz. Bohuslav Sobotka pénzügyminiszter sajtóértekezletén közölte: némileg megváltoztatták a büdzsé szerkezetét és a keretszámokat, ennek köszönhetően a bevételi oldalt 5,6 milliárddal 753,814 milliárdra, a kiadási oldalt pedig 2,6 milliárd koronával 868,784 milliárdra növelték. A tervezet a GDP 2,8 százalékos növekedésével, 2,6 százalékos inflációval és 10,3 százalékos munkanélküliséggel számol. Nem kizárt, hogy a parlament, amely a jövő héten kezdi meg a költségvetés vitáját, növeli a kiadási összeget, ez esetben viszont a minisztériumok arányosan kevesebbet kapnak, hogy a hiány ne nőjön.
A költségvetés szempontjából kulcsfontosságú, hogy a képviselők elfogadják a deficitcsökkentést szolgáló hároméves reformcsomagot, amelynek keretében 2006-ig 200 milliárddal csökkentik a kiadásokat és 70 milliárddal a bevételeket, s ezzel a deficitet az idén várható 7,6-ről 2006-ig 4 százalékra szorítanák le. A kormány nem dolgozott ki alternatívát arra az esetre, ha esetleg nem fogadnák el a csomagot, mivel azt mindenképpen elengedhetetlennek tartja. A hiány a reform elmaradása esetén jövőre 183 milliárd korona lenne, 2005-ben pedig meghaladná a 200 milliárdot.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet