Szlovákia az Európai Unióba történő belépést követően várhatóan kénytelen lesz bezárni vágóhídjainak kétharmadát, mivel ezek nem EU-konformak sem a gyártástechnológia, sem a higiéniai előírások terén - derül ki a szlovák állat-egészségügyi hivatal jelentéséből. A 70 szlovákiai vágóhíd közül csak 22 lesz képes ez év végéig átültetni a gyakorlatba az uniós kívánalmakat, ebből négy már most megfelel, 18 pedig a jelenleg folyó korszerűsítés révén éri el a szintet. A hivatal szerint a többi vágóhíd esetében erre már nincs reális esély, s az érintettek közül többen jelezték: 2004-től felhagynak a vágással. A 67 sertés- és marhahús-feldolgozó üzemből 11 dolgozik már most uniós szinten, további 25-nek pedig van esélye a követelmények teljesítésére. Pósa Lajos, a szlovák mezőgazdasági és élelmiszer-ipari kamara elnökségi tagja szerint a lemaradást az okozza, hogy a cégek nem vették komolyan az EU által támasztott követelményeket, emellett a tőkehiány is fékezi a korszerűsítést. Pósa szerint legalább 12,5 milliárd koronányi beruházásra lenne szükség ahhoz, hogy a teljes szlovák élelmiszeripart felhozzák az unió szintjére.
A baromfi- és a tejfeldolgozó üzemek terén jobb a helyzet: ezek valamivel több mint a fele teljesíti az uniós követelményeket. A 11 baromfivágóhíd közül kettő már most megfelel a követelményeknek, öt pedig az év végére megütheti az EU-szintet. A 10 baromfi-feldolgozó üzem közül három most, további hat pedig az év végéig meg fog felelni az uniós elvárásoknak. A 35 szlovákiai tejfeldolgozó üzem közül 12 már most megfelel a kívánalmaknak, további 9 pedig várhatóan az év végéig eljut erre a szintre.
