Az EU brüsszeli bizottsága javasolja az alkotmánytervezet bizonyos pontjainak újratárgyalását az október 4-én kezdődő kormányközi konferencián (IGC). Egyebek között szeretné, ha 2009 után is minden tagállamnak teljes jogú képviselője lenne a bizottságban, és ennek létszámát nem korlátoznák 15 főben. Az EU végrehajtó testülete ma fogadja el és hozza nyilvánosságra álláspontját az alkotmánytervezetről.
A testület elnöke, Romano Prodi már két héttel ezelőtt az Európai Parlamentben elmondta, hogy az alkotmánytervezet több lényeges elemét megváltoztatná. A jóváhagyásra váró dokumentum kiszivárgott részletei értelmében a bizottság elnökének hatáskörébe tartozna, hogy miként osztja el a tárcákat, és az is elképzelhető, hogy egyes területek felett biztosok csoportja gyakorolna felügyeletet.
A bizottság a jelenleginél sokkal nagyobb hatáskörre tart igényt a gazdaságpolitikában. Az euróövezetet érintő kérdésekben például jelenleg csak bírálatra vagy javaslattételre jogosult, de végrehajtói jogköre csak a tagországoknak van. Prodi és csapata elégedetlen azzal is, hogy a tervezet csak kevés új területet von ki a tagállamok vétójoga alól, ezeket továbbiakkal egészítené ki. Egyszerűsítené azt az eljárást is, amellyel lehetővé válik az alkotmányban rögzített közös politikák későbbi időpontban történő felülvizsgálata, például annak érdekében, hogy megszabadítsák a vétójogtól.
