A cseh szenátus nem fogadta el azt a törvénytervezetet, amely a dohánytermékek, az alkohol és az üzemanyag magasabb áfakulcsát eredményezte volna. Így a törvénytervezet ismét visszakerül a parlament elé, ahol viszont a kormánynak nehezen lesz meg a 101 igent igénylő többsége. A kormánykoalíció ez ügyben már egyszer vereséget szenvedett, amikor Václav Klaus államfő néhány hónapja megvétózta a magasabb áfakulcsokat szorgalmazó törvényt. Az adóemelésről szóló tervezet szenátusi elutasítása azért is kellemetlen, mert ennek része az az újszerű adóbehajtási rendszer, amelyet Csehországnak be kell vezetnie a 2004-es uniós csatlakozásáig. Ha elfogadták volna az áfatervezetet, akkor a benzin literje átlagosan 1,20 koronával, a gázolaj 2,20 koronával, a cigaretta csomagja 5–7 koronával, a tömény alkohol 0,5 literje pedig 8 koronával drágult volna. A zátonyra futott adóemeléstől eredetileg 13 milliárd korona többletbevételre számított a kabinet – írta a Mladá Fronta Dnes. Az elutasítással nehézzé vált a Spidla-kormány azon ígéretének teljesítése, amely szerint jövőre legalább részben mérséklik a költségvetés hiányát. Bohuslav Sobotka cseh pénzügyminiszter 2004-re 118 milliárd korona deficittel számoló büdzsé-tervezetet javasol, azonban Petr Mares miniszterelnök-helyettes a Lidové Noviny lapnak adott interjújában a 145 milliárdos deficitet sem tartja kizártnak.
