ä sidó zoltán, Pozsony
A mintegy 50 milliárd koronás adósságállományt maga előtt görgető szlovák vasúttársaság a következő két évben megválik a vasúti közlekedéshez közvetlenül nem kötődő tevékenységektől és jelentősen csökkenti az adminisztratív állományt - közölte sajtótájékoztatóján Roman Veselka, a vasút augusztusban kinevezett új vezérigazgatója. A jelenleg 22 ezer főt foglalkoztató állami cégben az adminisztratív állományt mintegy 1500-1600 fővel csökkentik, a vasútforgalomhoz nem kötődő tevékenységeket folytató 3200 fős állománynak pedig csupán a 10 százalékát tartják meg. A többi üzemrész a későbbiek során a vasúttól független társaságokká alakul. A vasút igen szerteágazó tevékenységet folytat: iskolahálózatot üzemeltet, távközlési rendszert épített ki, sőt a korábbi vezetés lakásépítésekbe kezdett - több mint 700 lakás van a cég tulajdonában. Ezektől az új vezetés most meg akar szabadulni.
Veselka szerint a nem vasúti tevékenységek leépítésének eredményeként éves szinten 0,5-1 milliárd koronás megtakarítást várnak, a kisebb bérköltségek pedig további 900 millió koronányi költségcsökkenést jelentenek. Az 50 milliárdos adósságállományból 37,1 milliárd korona államilag garantált hitel. A cég idei üzleti terve szerint a bevételek 16,6 milliárd koronát, a kiadások 18,9 milliárd koronát tesznek ki, azaz folytatódik az eladósodás. Az átalakítás közepette azonban nem áll le a vasút korszerűsítése, 150 millió eurós költséggel felújítják a Nagyszombat-Pöstyén vasúti pályaszakaszt, további 200 millióból pedig a Pöstyén-Puhó (Púchov) szakaszt. A beruházást 85 százalékban uniós forrásokból finanszírozzák.
