A második negyedévben Csehországban 17 084 korona (1 dollár=29,77 korona) volt az átlagos bruttó nominálbér, ami 1090 koronával több, mint a 2002 hasonló időszakában kimutatott - jelentette a cseh statisztikai hivatal (CSÚ). Mivel az elmúlt egy évben a fogyasztói árak emelkedése csupán 0,1 százalék volt, a reálbér-növekedés 6,7 százalék. A versenyszféra bérnövekedése az idei első negyedévhez hasonlatosan a második negyedben is elmaradt az egyéb kategóriákétól. Míg a versenyszférában 1 év alatt 980 koronával (6,1 százalékkal) emelkedve 16 952 koronára ugrott az átlagbér, addig a többi kategóriában 1442 koronával (9 százalék), 17 512 koronáig nőttek az átlagfizetések. Ez az állami alkalmazottak rendszeres fizetésemelésének köszönhető, amire legutóbb 2003 januárjában került sor. A bérek Csehországban a gazdaság lehetőségeinél gyorsabban, a termelékenység növekedési ütemét messze lehagyva nőnek, különösen a közalkalmazottaknál - mondta David Marek, a Patria Online közgazdásza. Míg 1998-ban az oktatásügyben dolgozók bére az átlagbér 84 százaléka volt, addig napjainkra már 93 százalékra nőtt, az egészségügyieké pedig az öt évvel ezelőtti 85 százalékos szintről 100 százalékra emelkedett. Pavel Sobísek, a HVB Bank elemzője szerint emellett a versenyszférán kívül alkalmazottak száma egy év alatt 29 ezerrel nőtt.
Ráadásul a viharos fizetésemelkedés sem elégíti ki az alkalmazottakat. Az oktatásügyben dolgozók például szeptember elsején nem veszik fel a munkát, így a tanévkezdés másodikára tolódik, és az sem kizárt, hogy októberben a megszorító intézkedések miatt általános sztrájk lesz.
