BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Leváltják a szlovák gazdasági minisztert

2003. augusztus 26. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák kormánykoalíció egyik pártja, az ANO visszahívja a Dzurinda-kabinetből Robert Nemcsics gazdasági minisztert. Az ANO elnöksége azért döntött így, mert Nemcsics a párt alelnökeként bírálni merte Pavol Rusko pártelnököt. Rusko a koalíción belül szinte az összes párttal konfliktusba keveredett, emellett korábbi tisztázatlan pénzügyei, gazdasági bűncselekmény és zsarolás miatt a rendőrség a napokban bűnvádi eljárást indított ellene. A helyzet annyira komoly, hogy a rendőrség Rusko parlamenti alelnök mentelmi jogának felfüggesztését kéri. A nagyprivatizáció folytatását szorgalmazó, liberális Robert Nemcsics távozása mögött tehát - amit Mikulás Dzurinda kormányfőnek a koalíciós szerződés értelmében jóvá kell hagynia - nem szakmai, hanem politikai okok rejlenek.

Robert Nemcsics gazdasági miniszter tegnapi, valószínűleg búcsú-sajtótájékoztatóján közölte: Szlovákia jó eséllyel pályázik további több mint 100 milliárd koronás külföldi befektetésre. A befektetések meghatározó része - ezek már csak a szerződés aláírására várnak - az autóiparba irányul. A miniszter közölte, hogy a fenti összegbe nem számolta bele a már ismert cégeket, például a Peugeot nagyszombati befektetését, hanem csak olyanokat, amelyek már eldöntötték: Szlovákiába jönnek, csak azt nem tudják, hogy melyik régióba. Szerinte ha ezek a beruházások megvalósulnak, akkor a jelenleg 14,5 százalékos munkanélküliség 12 százalékra csökken. Szlovákiában egyébként tavaly 181,7 milliárd koronát fektettek be külföldi cégek, amiből 152 milliárd korona a privatizációnak, ezen belül az SPP gázművek 49 százaléka eladásának köszönhető.

Nemcsics szerint leváltása nem fogja negatívan érinteni a gazdasági tárca munkáját s a Slovenské Elektrárne (SE) szlovák villamos művek privatizációját sem. Az SE 49 százalékos részvénycsomagjára kiírt privatizációs tender ugyanis jelenleg a legnagyobb magánosítás, amit Nemcsics szerint a jövő év végére sikerül lezárni. A kormány azért döntött a privatizációs tender újbóli megnyitása mellett, mivel a cseh CEZ energetikai vállalat a többiektől eltérően kijelentette, hogy a villamos művek egésze iránt érdeklődik, az atomerőműveket is beleértve.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet