Ha a hollandokon múlik, az Európai Unióban kötelező lesz fölszerelni a járműveket fedélzeti számítógéppel és automatikus sebességtartóval. A hágai kezdeményezés, amely nem mindenütt talál pozitív visszhangra, így kívánja csökkenteni az üzemanyag-fogyasztást. A holland környezetvédelmi miniszter fölszólította az EU soros elnökségét ellátó Olaszországot, hogy tűzze napirendre a kérdést. A fedélzeti számítógép állandóan jelzi a jármű üzemanyag-fogyasztását és figyelmezteti a vezetőt, ha az ebből a szempontból hátrányos, alacsonyabb fokozatban felejti a sebességváltót. Ugyancsak a kedvezőbb fogyasztást segíti elő az automatikus sebességtartást lehetővé tevő készülék, amelyen elegendő egyszer beállítani a kívánt sebességet, amire fékezés után is visszatér a motor. Ez arra is alkalmas, hogy a kocsi ne lépje túl a megengedett sebességet, tehát növeli a biztonságot. Hága szerint így 10 százalékkal csökkenthető a járművek széndioxid-kibocsátása. Bár a tagállamok egy része pozitívan fogadja a kezdeményezést, nem mindenki lelkes. Belgiumban például éppen most van napirenden a sebességtartó betiltása - legalábbis a teherautók esetében. Az utóbbi hónapokban több végzetes baleset történt, mert a beállított sebességgel haladó kamion sofőrje későn reagált a hirtelen torlódásra és beleszaladt a kocsisorba. A vezetők elkényelmesednek, az se ritka, hogy lábukat a szerelvényfalon nyugtatják, ami persze lehetetlenné teszi az azonnali reakciót. A vásárlók is szkeptikusak: a két műszer nem olcsó, és attól félnek, hogy a gyártók majd velük fizettetik meg a plusz költséget. A kevesebb üzemanyag-felhasználás csak hosszú távon, több év alatt téríti vissza a költséget. Mindazonáltal ez nem szegi Hollandia kedvét: ha az olaszok nem járnának sikerrel, akkor a jövő évi holland elnökség idején újra napirendre tűzik a kérdést.
