Ismét kiújult a vita az Európai Unióban a stabilitási és növekedési megállapodásról. Az üzenetek azonban ellentmondásosak: az EU brüsszeli bizottságának szociálpolitikáért felelős tagja, a görög Anna Diamantopoulou szerint a közös pénz, az euró védelmében elfogadott stabilitási megállapodás idejétmúlt, megérett a változtatásra. Pedro Solbes, a bizottság pénzügyekért felelős tagja viszont éppenséggel szankcióval fenyegette meg Németországot, ha jövőre sem szorítja költségvetési hiányát a GDP 3 százaléka alá. Diamantopoulou szerint egy évtizede a maitól eltérő körülmények között rögzítették a feltételeket, ezért az EU soros elnökségének kellene kezdeményeznie, hogy a tagállamok változtassanak, értsd: kezeljék elnézőbben a megállapodás megsértőit. Az Európai Bizottság nem tűzheti napirendre a stabilitási megállapodás felülvizsgálatát, sőt, betartása felett kell őrködnie. Ma Berlin mellett elsősorban Párizst és Lisszabont fenyegeti, hogy költségvetési deficitje három egymást követő évben is meghaladja az engedélyezett értéket, ami szankció kirovását vonhatja magával, de hasonló veszélynek van kitéve Róma is. A vitát néhány hete a brüsszeli testület elnöke, Romano Prodi indította el, ostobának bélyegezve a megállapodást. Azóta néhány kollégája is a feltételek rugalmasabb kezelését sürgette, de a tagállamok többsége egyelőre ellenáll a nyomásnak.
