A szlovák kormány várhatóan a jövő héten tárgyal az úgynevezett nagyprivatizációról szóló törvény módosításáról - közölte Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter. A jogszabály lehetővé tenné az eddig csak 49 százalékban értékesített, még 1995-ben stratégiainak minősített cégek egészének magánkézbe adását. A módosítást az tette lehetővé, hogy a gazdasági kabinet szerdai ülésén az egyes tárcák hozzájárultak a felügyeletük alá tartozó stratégiainak minősülő vállalatok teljes privatizációjához. A gazdasági minisztérium szerint kedvező döntés esetén a jövő évtől teljes egészében eladhatnák a gázműveket (Slovenský Plynárenský Priemysel, SPP), a villamos műveket (Slovenské Elektrárne, SE), a három regionális energiaszolgáltatót és a Transpetrol olajszállító társaságot. Mindebből összesen legalább 100 milliárd korona bevételt remélnek. Ezzel szemben a későbbiekben sem privatizálnák a vasúttársaságot, a postát és az állam kezében levő erdőket. A javasolt törvénymódosításról várhatóan csak a jövő év elején szavaz a szlovák parlament.
A döntés egyelőre nem érinti a villamos művek 49 százalékának eladására kiírt tendert, amelynek lejárt ugyan a határideje, de Robert Nemcsics gazdasági miniszter a napokban közölte, hogy újra megnyitják, mivel a cseh villamos művek (CEZ) vissza nem utasítható ajánlatot tett. Míg ugyanis a többi pályázó csak a hő- és vízi erőművekre tart igényt, a CEZ a két szlovák atomerőművet, az apátszentmihályit (Jaslovské Bohunice) és a mohit is hajlandó megvenni. Az SE iránt a CEZ-en kívül egyebek között a német E.ON, a francia Electricité de France, a brit British Energy és International Power, az olasz Enel, az amerikai AES és a belga Electrabel is érdeklődik. A privatizációs tanácsadó, a PricewaterhouseCoopers két héten belül hirdetés formájában tájékoztatja a potenciális vásárlókat arról, hogy meddig tehetik meg ajánlataikat. A villamos művek 49 százalékának eladásából legfeljebb 10-15 milliárd koronányi bevétel várható, mivel a társaság az elmúlt időszakban rendkívül eladósodott.
