Míg Csehszlovákia 1992-es kettéválását követően inkább a közös határ közeli cseh járások adtak munkát a szlovák állampolgároknak, az utóbbi időszakban megfordult a trend - derül ki a Hospodárské Noviny cseh gazdasági lap összeállításából. A cseh hodoníni járásban például egyre kevesebb szlovák dolgozik, a szlovák senicai járásban viszont mind több cseh vállal munkát. A szlovák oldalon adódó munkaalkalmakat növeli a főváros viszonylagos közelsége, így például a pozsonyi Volkswagen kiszolgálására létesült ipari park több mint 1700 főnek ad munkát. Az ugyancsak a Volkswagenhez kapcsolódó Delphi Automotive Systems autóalkatrész-gyártó napjainkban már mintegy 2500 főt foglalkoztat. A befektetések nyomán egyébként júniusban 8,4 százalékkal nőtt az ipari termelés Szlovákiában, jóval meghaladva a májusi 3,4 százalékos ütemet. A növekedésben meghatározó volt az autóipar, ahol 34 százalékkal nőtt a kibocsátás.
A szlovák munkavállalók hazatérését fékezi, hogy Csehországban átlagosan 2000 koronával magasabbak a fizetések, a külföldi befektetők számára viszont csábítóak az alacsonyabb szlovákiai bérek, a jobb infrastruktúra és a pozsonyi kormány által nyújtott támogatások. Főleg a jövő évtől várható új szlovák adórendszer - a 19 százalékos nyereségadó és a 19 százalékos egységes jövedelemadó - jelent vonzerőt. Ráadásul a szlovák fél hidat épít a Morva határfolyón, ami megkönnyíti az összeköttetést Hodonín és a Peugeot-Citroënnek otthont adó Nagyszombat között. A fordulat abban is megmutatkozik, hogy a cseh határkörzetekbe a szlovákok egyre inkább nem dolgozni, hanem bevásárolni járnak, különösen augusztus 1. óta, amikor is Szlovákiában jelentősen drágult a benzin, a sör és a cigaretta.
