A cseh kormány döntése értelmében az államháztartási reform keretében a jelenlegi 484 ezerről 2006-ra 450 ezer főre csökkentik az állami alkalmazottak számát. A legnagyobb - 14 325 fős - leépítésre a 238 747 főt foglalkoztató oktatásügyben kerül sor, az arányokat tekintve azonban a honvédelmi tárcát érinti a legjobban a leépítés, ahol a 47 256 fő 17 százalékát bocsátják el. A pénzügyminisztérium 29 184 fős létszámának 10 százalékát küldik el, főként amiatt, hogy az uniós csatlakozás nyomán kevesebb vámhivatalnokra lesz szükség. A vidékfejlesztési minisztérium ugyanakkor bővítheti alkalmazottai számát.
A döntés a vártnál szigorúbb, mert az eredetileg tervezett 6 százalék helyett 7 százalékos lesz a leépítés. Az állam az egyik legnagyobb munkaadónak számít Csehországban: a tíz legnagyobb munkaadó között öt minisztérium található: az oktatásügyi, a belügyi, a honvédelmi, a pénzügyi és igazságügyi tárca és mindegyik több embert foglalkoztat, mint az ország legnagyobb gépipari cége, a Skoda Auto, ahol 23 470 fő dolgozik. Az államháztartási reform keretében az állami kiadásokat a GDP idén várt 6,2 százalékáról 2006-ra 4 százalékra csökkentik.
