BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újraindul az aranybányászat Körmöcbányán?

2003. augusztus 4. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kanadai Tournigan Gold Corporation (TGC) több mint 1 millió uncia arany kibányászásával kecsegtető lelőhelyet vásárolt Körmöcbánya (Kremnica) térségében - közölte hétfőn Ladislav Balko, a külföldi beruházások előmozdítására létrehozott szlovák kormányhivatal, a Sario elnöke. A vancouveri székhelyű cég júliusban vásárolta meg 500 ezer kanadai dollárért az ugyancsak vancouveri központú Argosy Mining Corporationtól a Kremnica Gold geológiai-bányászati részvénytársaságot. A TGC ezzel jogot szerzett arra, hogy Körmöcbányától 6 kilométerre délre egy 16,5 négyzetkilométernyi területen geológiai feltárásokat, próbafúrásokat végezzen. A korábbi tulajdonos Argosy 1998-as felmérése szerint a jelzett területen található 15,6 millió tonna vasérc tonnánként 1,91 gramm aranyat és 15 gramm ezüstöt tartalmaz. Hein Poulus, a TGC elnöke a pozsonyi sajtótájékoztatón hozzátette: a hónapokon át tartó próbafúrások sora, s az ezeket követő megvalósíthatósági tanulmány dönti el, hogy végül hozzálátnak-e a nemesfémek iparszerű bányászatához vagy sem. Ezt a döntést Poulus szerint még befolyásolhatja az arany világpiaci árának alakulása, mert unciánként 200 amerikai dollár alatt nem rentábilis a kitermelés. A kanadai társaság abban bízik, hogy akár 5 millió uncia arany is kibányászható Körmöcbányán. Ha a próbafúrások eredménnyel járnak, akkor a TGC társakat keres a bánya megnyitásához, mivel az ilyen jellegű beruházások külföldön 40 millió dollár körüli összeget emésztenek fel. Körmöcbányán 1300 és 1971 között folyt az arany és az ezüst mélyművelésű bányászata, az előbbiből összesen 1,5 millió unciát, az utóbbiból pedig 6,7 millió unciát hoztak a felszínre. Az arany felszíni bányászatával egyébként 1992-ben álltak le.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet