ä GORDON TAMÁS, Brüsszel
Az Európai Unió brüsszeli bizottsága az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását korlátozó kiotói megállapodás teljesítésének egyszerűsítését javasolja. Eszerint 2005-től az energiaigényes nagyvállalatok is kereskedhetnének a rájuk jutó kvóta fel nem használt részével. Bár a kiotói egyezmény még nem lépett hatályba, az unió már készül arra, hogy megfeleljen a megállapodásnak, amelynek értelmében az 1990-es kibocsátási szintet 2008-ra 8 százalékkal kell csökkenteni. Ezt elsősorban új, környezetbarát technológiákkal kell biztosítani, de a fejlett ipari országok számára kiskaput is nyitnak: ha például a szén-dioxid-kibocsátást nem tudják a rájuk jutó kvótának megfelelő szintre csökkenteni, akkor további kvótát vásárolhatnak a fejlődő vagy gyengébben fejlett országoktól. Ez utóbbiak a kapott pénzen korszerűbb eljárásokat vásárolhatnak vagy más, környezetvédelmi projektet finanszírozhatnak.
A bizottság azt javasolja, hogy a kereskedés ne csak nemzeti szinten, vagyis országok között legyen lehetséges, hanem az uniós vállalatok is kereskedhessenek egymással. Az EU szén-dioxid-kibocsátásának feléért mintegy tízezer energiaigényes nagyvállalat (acélipar, papírgyárak, erőművek, olajfinomítók, üveg és cementgyárak) a felelős. Azok a cégek, amelyek jelentős beruházással elérték, hogy csökkenjen szén-dioxid-kibocsátásuk, a jövőben befektetéseik egy részét vissza tudják szerezni, ha nem merítik ki a rendelkezésükre álló kvótát és a fölösleget értékesítik azoknak a vállalatoknak, amelyek viszont nem voltak képesek csökkenteni kibocsátásukat. A javaslatot jóvá kell hagynia az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak.
