BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak a gyakorlatban puhítják a stabilitási paktumot

2003. július 20. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár az EU tagállamok többsége hallani sem akar a stabilitási és növekedési paktum felpuhításáról, Brüsszelben kevéssé hisznek abban, hogy Párizzsal vagy Berlinnel büntetést fizettetnének annak megsértéséért. Pedig a költségvetési deficit e két ország esetében valószínűleg jövőre, azaz a harmadik egymást követő évben is túllépi a GDP 3 százalékát, ami azt jelenti, hogy a GDP fél százalékát kamatmentes letétbe kellene helyezniük. Ez Németország esetében 10 milliárd, Franciaország esetében pedig 7 milliárd eurót jelent, ami ráadásul a hiány fennmaradása esetén büntetéssé alakul át. Hacsak a tagállamok nem találnak mentő körülményeket...
Romano Prodi, a brüsszeli bizottság elnöke pénteken Berlinben védelmébe vette a korábban általa is ostobának minősített feltételrendszert, igaz, diplomatikusan úgy fogalmazott, hogy „fennmarad, amíg nem találnak jobb mechanizmust”. Ösztönözhetné a keresést, ha London is az eurót választaná, mivel a brit habozás egyik oka a merevnek ítélt fiskális politika. Tony Blair brit miniszterelnök a minap azt nyilatkozta, hogy ez esetben London esetleg rugalmasabban kezelné az euróra való áttérés saját maga által lefektetett öt kritériumát is. Jacques Chirac francia köztársasági elnök egy hete a stabilitási megállapodás ideiglenes hatályon kívülre helyezését javasolta, ami azonnal heves elutasításra talált. A tagállamok ugyanis attól félnek, ha hivatalosan felfüggesztik a kritériumokat, akkor elszabadul a pokol, vagyis a kormányok heves költekezésbe kezdenek. Jelenleg is megtehetik, hogy egy-két évig következmények nélkül megsértsék a megállapodást, amire szükségük is lehet, ha zöld utat kap a gazdaságösztönzést célzó infrastruktúra-fejlesztési program.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet