A cseh kormány két héten belül elindítja azt a programját, amelynek első lépéseként Bulgáriából, Horvátországból és Kazahsztánból hozna be szakembereket - írta a Lidové Noviny tegnapi számában. A program első szakaszában mintegy 300 külföldinek adnának munkavállalási engedélyt - a kivitelezés költségeit 11 millió koronára becsülik. A Lidové Noviny szerint a kormány e lépésével szeretne gátat vetni a társadalom elöregedésének, s egyben visszaszorítani a Csehországban illegálisan dolgozók számát. A szociális minisztérium szerint ha a jelenlegi trendek folytatódnak, 2030-ban legalább 420 ezer főnyi szakképzett munkaerő fog hiányozni a piacról. A lap úgy tudja, a kiválasztott munkavállalók a későbbiek során cseh állampolgárságot is kaphatnak. Lucie Sládková, aki a Spidla-kabinet tervezetéről tájékoztatott, közölte: a legjobb eséllyel a 30 év körüli, felsőfokú végzettséggel rendelkező, 2 gyerekes jelentkezők pályázhatnak, akiknek már van gyakorlatuk a szakmájukban és csehül és angolul is beszélnek. Szakértők szerint az akció akadályokba ütközhet, ugyanis a fiatal, magasan képzett és angolul is tudó szakemberek másutt is kaphatnak állást, Csehországnál vonzóbb államokban. A cseh kormány egyébként még 2001 szeptemberében fogadta el e kísérleti programot, s eredetileg 2003 januárjában indult volna az akció. Csehországban arra számítanak, hogy 2007 után már állandósul a külföldi munkaerő becsábítása, a munkavállalási engedély, továbbá az állampolgárság megadása pedig a világ bármely polgárát megilleti majd, aki a feltételeknek eleget tesz.
