A költségvetési reformcsomag részeként a cseh kormány tegnap döntést hozott a deficit csökkentéséről az elkövetkező években. A Vladimír Spidla vezette kabinet a többi tagjelölt ország kormányához hasonlóan erőteljes nyomás alatt áll, hogy az uniós csatlakozás előtt javítsa a költségvetési helyzetet, és teremtse meg az euróövezethez való mielőbbi csatlakozás feltételeit. A GDP-arányos hiányt a határozat értelmében 2006-ig az idén várható 6,2 százalékról fokozatosan 4 százalék alá csökkentik a kiadások maximálásával. A kiadások összege jövőre maximum 854 milliárd, 2005-ben 918 milliárd, 2006-ban 938 milliárd korona lehet (1 euró=26,40 korona). Egyúttal átalakítják az adórendszert: a vállalatok nyereségadóját jövőre 3 százalékkal, 28 százalékra mérsékelik, és 2005-2006-ban két további lépésben 24 százalékra viszik le. Ugyanakkor viszont vállalkozói adóminimumot vezetnek be. Ezek a változtatások összesen 5,6-5,8 milliárd koronával (1 dollár=27,84 korona) csökkentik a költségvetés bevételeit. A hiányt a fogyasztási adók növelésével, a szociális és egészségügyi kiadások csökkentésével pótolják, s visszafogják a lakásépítési támogatásokat.
A prágai statisztikai hivatal tegnapi közleménye szerint júniusban májushoz képest nem változott a fogyasztói árszínvonal, míg éves szinten 0,3 százalékkal emelkedett. Ezzel négy hónap után megtört a deflációs trend. Az év első három hónapjában havonta 0,4 százalékkal, áprilisban pedig 0,1 százalékkal voltak alacsonyabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban. A júniusi áremelkedést egyedül az élelmiszerárak növekedése okozta, míg a közlekedés, az szeszes italok, a dohányáru, a ruhanemű és a cipő ára tovább süllyedt. A munkanélküliek aránya a májusi 9,4-ről júniusban 9,5 százalékra emelkedett, az állástalanok száma
500 996-ra nőtt. Egy évvel korábban 8,7 százalékos volt a munkanélküliség.
