BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sztrádaépítés magánerőből Szlovákiában

2003. június 26. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák kormány tegnapi döntése értelmében a 2004 és 2006 között az autópálya-építésre szánt összegnek csak a 60 százalékát fordítják a Pozsonyt Zsolnával, Popráddal, Eperjessel és Kassával összekötő autópálya építésére, és a keret 40 százalékából egy dél-szlovákiai gyorsforgalmi út építését finanszírozzák. A programok megvalósításában külföldi befektetőkre is számítnak. Eddig francia, olasz és német befektetők jelezték érdeklődésüket - közölte Pavol Prokopovic közlekedési és távközlési miniszter. A tárca szeptemberben már nemzetközi tendert szeretne kiírni a tervezett pályaszakaszokra. A miniszter szerint az északi sztráda 2010-ig várható megépítéséből mintegy 80-90 kilométert vállalhatnának át a külföldi partnerek összesen mintegy 64 milliárd korona értékben. A sztrádaprogram magánerőből történő finanszírozása lényegesen meggyorsíthatja a nyugati és a keleti országrész közötti összeköttetés megteremtését: 2012-2015 helyett 2008-ra épülhetne ki az északi autópálya.
A Pozsony-Nagyszombat-Nyitra-Zólyom-Losonc-Kassa nyomvonalon haladó kétsávos déli gyorsforgalmi út építése csak 2007-ben kezdődne. A tárca tervei szerint a nemrégiben alapított állami autópálya-társaság - amelynek bevétele sztrádamatricákból és az állami költségvetésből származik - fokozatosan törlesztené a tendert elnyerőkkel szemben a költségeket. A jelenleg használt matricákat a későbbiekben felváltja majd az autópályadíj, amely kompatibilis lesz az Európai Unió rendszerével - mondta a miniszter. A jelenleg szedett díjak nem fedezik teljes mértékben az építés költségeit, ezért azokat részben állami forrásokból finanszírozzák. Előzetes tervek szerint 2006-ban 3 milliárd korona, 2010-től pedig évente mintegy 6 milliárd korona folyik be az autópályadíjakból.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet