BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drasztikus megszorításokra készül a cseh kormány

2003. június 23. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh kormánykoalíció pártjai vasárnap éjjel megegyeztek az államháztartási reformtervezet végső variánsában, a kormány tegnap már el is fogadta a koncepciót. Ennek értelmében a következő három évben mintegy 200 milliárd koronával csökkentik a kiadásokat, miközben a bevételeket 70 milliárddal emelik. Ezen belül jövőre 20 milliárd koronát faragnak le a kiadásokból, nagy valószínűséggel az oktatásra, az egészségügyre, a mezőgazdaságra, a munkanélküliek átképzésére és a kutatás-fejlesztésre szánt keretekből, miközben a bevételt 23 milliárddal növelik. A költségvetési hiány jövőre nem lépheti túl a GDP 5,5 százalékát, 2005-ben a 4,8 százalékát és 2006-ban a 4,0 százalékát (az idén várhatóan 6,2 százalékos lesz a deficit).

A bevételeket többek között úgy próbálják emelni, hogy számos termék áfája a jelenlegi 5 helyett 22 százalékos lesz, emellett az alkoholra, az üzemanyagra és a dohánytermékekre magasabb fogyasztási adót vetnek ki. A kabinet eltökélt abban is, hogy a sztrájkfenyegetések ellenére alig emeli a mintegy 800 ezer állami alkalmazott bérét. Jövőre e célra csupán 5 milliárd koronát szán, sőt a pénzügyminiszter azt szeretné, ha 2005-ben és 2006-ban csak 1-1 százalékkal emelnék a nominálbéreket. A szigorítások mellett ugyanakkor a jelenlegi 31 százalékról 2006-ig 24 százalékra kívánják mérsékelni társasági adót. A kormány kidolgozza az egyes törvénytervezeteket, amelyek közül az elsők várhatóan július 22-én kerülnek a törvényhozás elé. A kormányülés ideje alatt tegnap ezrek tüntettek Prágában a tervek ellen.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet