BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sztrájkok sora Csehországban és Szlovákiában

2003. június 18. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh kormány a tegnapi ülésén úgy döntött: a költségvetés deficitje 2006-ban nem lehet nagyobb a bruttó hazai termék (GDP) 4 százalékánál; 2003-ban a hiány várhatólag rekordnagyságú lesz, eléri a GDP 6,2 százalékát. A gazdasági megszorításokat tartalmazó intézkedéscsomag első részletét valószínűleg már júliusban megvitatja a parlament. A megszorító intézkedések részletei még nem ismertek, ennek dacára a szakszervezetek máris sztrájkokkal fenyegetőznek. Mára a Független Szakszervezetek Szövetsége szervezett sztrájkot, amelyhez az orvosok, a vasutasok és a mezőgazdászok egy része csatlakozik, a Mladá Fronta Dnes szerint ezért a kórházak egyharmadában minimálisra csökkentik az orvosi ellátást. A legnagyobb cseh szakszervezet az állami alkalmazottak bérét féltve hétfőn szervez tüntetést a kormányhivatal épülete előtt.

Szlovákiában a parlament első olvasatban fogadta el tegnap a dohánytermékek, az üzemanyag és a sör forgalmi adójának drasztikus emelését július 1-jétől, emellett a kormány a múlt héten döntött a nyugdíjkorhatár emeléséről. Ezek és a korábbi megszorító intézkedések mozgósították a szakszervezeteket: néhány hete a határátkelők eltorlaszolásával tiltakoztak az alacsony bérek ellen (Szlovákiában 2003-ban a statisztikai hivatal jelentése szerint is 0,8-1 százalékos reálbércsökkenés várható), június első napjaiban az autósztrádákon forgalomlassítással próbálkoztak, holnap pedig a pedagógusok lépnek egynapos sztrájkba: a közoktatási intézmények 70-80 százaléka zárja be a kapuit. A pedagógusok döntően az alacsony fizetés miatt tiltakoznak, amely a nemzetgazdasági átlagbérnek csak 83 százalékát éri el.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet