Négy hónapot kap Franciaország az EU-tól, hogy megzabolázza költségvetését. A pénzügyminiszterek luxemburgi tanácskozásukon tegnap elfogadták az Európai Bizottság ajánlását, hogy figyelmeztessék Franciaországot: költségvetési hiányának tavalyi mértéke megsértette az uniós szabályokat, és szankció fenyegeti, ha nem hoz októberig intézkedéseket a deficit csökkentésére. A francia deficit tavaly a GDP 3,1 százaléka volt, átlépve a megengedett 3 százalékot. Brüsszel szerint idén tovább romlik a helyzet. Dánia és Hollandia a Franciaországot elítélő határozat ellen szavazott, mert nem találta azt elég szigorúnak. A pénzügyminiszterek elfogadták a 2003-2005 között érvényes „széles gazdaságpolitikai irányelvek” jelentést, amelyet az EU szaloniki csúcstalálkozója elé terjesztenek (2003. június 20.). Ebben javasolják, hogy az EU mindent rendeljen alá a gazdaság tartós növekedési pályára állításának, a foglalkoztatáspolitika reformjának (legyen több és jobb munkaalkalom), és hozzák tető alá a nyugdíj- és a betegbiztosítás reformját.
Döntöttek egy új számítógépes rendszer felállításáról is, amely több jövedéki adó alá eső áru (dohány, alkohol és olajszármazékú üzemanyagok) kereskedelmét figyeli. Egy 1996-os becslés szerint egyedül a dohánytermékek és szeszes italok illegális kereskedelme évente ötmilliárd euró bevételtől fosztja meg a tagállamokat. A rendszer kiépítése hat esztendőt vesz igénybe, 80 ezer kereskedőt, céget kapcsol össze és lehetővé teszi a forgalom folyamatos megfigyelését. Az EU brüsszeli bizottsága 35 millió euróval, a tagállamok (mérettől függően) 5-12 millióval járulnak hozzá a költségekhez. A rendszer működtetésére Brüsszel évente négymilliót, a tagállamok 300 ezret áldoznak és a kereskedőknek (forgalomtól függően) maximum 15 ezerbe kerül.
