Az idei első negyedévben Csehországban
15 407 korona volt a havi átlagbér, 1068 koronával több, mint egy évvel korábban - jelentette a prágai statisztikai hivatal. Ez 7,4 százalékos nominálbér-növekedést jelent, de a vizsgált időszakban a fogyasztó árak 0,4 százalékkal mérséklődtek, ezért a reálbér-növekedés 7,8 százalék, 1996 óta a leggyorsabb. Az első negyedévben a legmagasabb bérek a bankszférában voltak (32 427 korona), a legalacsonyabbak pedig az erdőgazdaságban (10 666 korona). 2002 és 2003 első negyedéve között a leggyorsabban a nem vállalkozói szférában emelkedtek a bérek, mégpedig 1861 koronával, 14 657 koronára, ami 15 százalékos reálbérnövekedés.
A cseh gazdaság az első negyedévben lehetőségei felett élt - nyilatkozta a CTK-nak Radomír Jác, a Commerzbank Capital Markets elemzője. A gazdaságban, döntően a közszférában tapasztalt bérnövekedés ugyanis meghaladja a termelékenység növekedését, bár ez alól kivételt képeznek az iparvállalatok. Mivel a fizetések megugrását főleg az állami szektorban alkalmazottak bérrendezése okozta, ezért egyszeri jelenségről van szó, és a második negyedévben már nem kell tartani ilyen jelentős bérkiáramlástól.
A cseh állami költségvetés hiánya május végén 74,6 milliárd koronára rúgott, szemben az április végi 64,4 milliárddal. Az év első öt hónapjában a deficit kis híján elérte az egész évre tervezett hiány (118,8 milliárd korona) kétharmadát.
