Az EU független nyomozószerve, az OLAF vizsgálatot indít az utóbbi két évben hirtelen megnövekedett balkáni cukorexport ügyében. Brüsszel figyelmét felkeltette, hogy 2001-2002-ben több mint negyedmillió tonna cukor érkezett a balkáni országokból az EU-tagállamokba. Az unió 2000-ben egyes balkáni országoknak kereskedelmi kedvezményeket adott kvóta-, illetve vámmentesség formájában, és a brüsszeli illetékeseknek gyanús lett, hogy Horvátország nagy mennyiségű, cukorrépából, illetve cukornádból származó cukrot exportált Görögországba, noha Horvátországban nem termesztenek cukornádat. Az OLAF nyomozói a folyamatban lévő vizsgálattól függetlenül más balkáni országok esetében is anomáliákra bukkantak, ezért a brüsszeli bizottság április 30-án három hónapos időtartamra hatályon kívül helyezte a megállapodást Szerbiával és Montenegróval. Ha a feltételek addig nem javulnak, akkor a felfüggesztést meghosszabbíthatják.
