A cseh kormány a következő három évben nem 80 milliárd koronát, hanem 116 milliárdot szeretne szigorítások révén megtakarítani - közölte hétfőn a BBC-nek adott nyilatkozatában Vladimír Spidla miniszterelnök. A kormánykoalíció három pártjának vasárnapi tanácskozásán elfogadott megszorítások egyik eredményeként jelentősen mérséklik az állami költségvetés deficitjét, hogy felkészüljenek az euró bevezetésére. Jelenleg a költségvetés bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított deficitje 6 százalék, ezt 2006-ra négy százalékra tervezik leszorítani.
A közvetett adók emelésével és további intézkedések bevezetésével három év alatt a bevételek 20 milliárd koronás növekedését várják. Spidla kijelentette: a kabinet eltökélt abban, hogy a szakszervezek ellenállása dacára keresztülviszi akaratát. A cseh kormány várhatóan június elejéig jóváhagyja a fiskális megszorításokat tartalmazó, szociális juttatásokat lefaragó, a nyugdíjkorhatár emelésével járó csomagját.
