Csehországban a kormánykoalíció pártjai megállapodtak a költségvetési hiány mérséklését célzó főbb intézkedésekről. Ennek keretében csökkentik a szociális juttatások és a táppénz összegét; a mértékről még nem született végleges döntés. A nyugdíjreform keretében 2013-ig a férfiak és a nők számára egyaránt 63 évre emelik a nyugdíjkorhatárt (a korábbi tervek a férfiak esetében 62, a nők esetében 57-61 évvel számoltak). A nyugdíjreformról június végéig végleges döntést hoz a kormány.
A pártok emellett úgy döntöttek, hogy három év alatt a mai 31 százalékról 24 százalékra szorítják le a társasági adót. A gazdaság ösztönzését célzó lépést egyebek között az tette szükségessé, hogy a szomszédos Szlovákiában 20 százalékra csökkentik a vállalati nyereségadót, és félő, hogy a külföldi cégek egy része oda teszi át székhelyét. A Szabadság Unió ezért ugyancsak 20 százalékos adót javasolt, de ezt a többi párt elvetette. Az adócsökkentéssel a kormány kompenzálni kívánja, hogy az uniós csatlakozás miatt jövőre a szolgáltatások többségének 5-ről 22 százalékra emelkedik az áfakulcsa. A tervek szerint emellett a későbbiek során a kisvállalkozók számára bevezetik az átalányadót, a magas jövedelemmel rendelkezőkre pedig az eddiginél nagyobb adót vetnek ki.
