Brüsszel
Az Európai Unió 15 tagállama és a 10 tagjelölt tegnap Athénban az Akropolisz tőszomszédságában, az Attalosz oszlopcsarnokban 41 állam vezetőinek jelenlétében írta alá a csatlakozási szerződést. A 25 ország kormányfői egyenként néhány perces beszédben Európa újraegyesülésének, az európai integráció elmélyítésének és a történelmi sebek begyógyulásának jelentőségét hangsúlyozták. Medgyessy Péter miniszterelnök kiemelte, hogy a kormánynak minden korábbinál hatékonyabb eszközei lesznek a magyar érdekek képviseletére, emellett külön kitért az európai kisebbségek, a határon túli magyarok helyzetére, akiknek érdekében Magyarország hallatni fogja hangját.
Az ünnepélyes aláírási ceremónia előtti csúcstalálkozón, amely az EU reformjával foglalkozott, a miniszterelnök a tagállamoknak azt a jogát hangsúlyozta, hogy adott esetben kisebb csoportban alakítsanak ki közös álláspontot, kezdeményezzenek közös politikákat. Medgyessy ezzel tulajdonképpen a hét törpe – a Benelux, Portugália, Finnország, Ausztria és Írország –, valamint a tagjelöltek tegnap reggeli külön találkozójára célzott, amin csak Lengyelország nem vett részt. A hasonlóan gondolkodó országok éppen a nagyok dominanciáját akarták ellensúlyozni, megakadályozni, hogy az EU reformjáról döntő, az év második felében összeülő kormányközi konferencián a közösségi politika kárára szülessenek döntések. Így például ellenzik, hogy az EU rotáló elnökségét egy vezető politikussal váltsák fel, ehelyett az EU brüsszeli bizottságának szerepét kívánják a jövőben megerősíteni. Ennek elnökét az Európai Parlament választaná. A bizottságnak lenne tagja az EU közös külpolitikájának képviselője – ennek hiányára hívta fel a figyelmet az iraki válság.
