BUX 139707.55 0,61 %
OTP 45650 0,77 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Irakot újjáépítik – de mi lesz az államadóssággal?

Mai árakon számítva az első Öböl-háború után mintegy 30 millárd dollárt költöttek Irak újjáépítésére, a második nekifutás azonban már legalább 400 milliárd dollárba fog kerülni - jelentette a BBC a washingtoni CSIS kutatóira hivatkozva.

2003. április 14. hétfő, 11:26

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nemzetközi kapcsolatokra szakosodott kutatóintézet szerint az ország szanálása során számba kell venni emellett a 383 milliárd dollárra tehető államadósságot is, a politikusok azonban egyelőre nem szenteltek figyelmet a kérdésnek. A CSIS javaslata szerint mintegy 5 éves moratóriumot kellene hirdetni a törlesztésre, mivel fenyeget a veszély, hogy a háború lezárása után a hitelezők jelzálogot terhelnek az ország jövőbeli olajbevételeire.
Az adósságot növelik a teljesítetlen szerződések utáni követelések, valamint az 1991-es kuvaiti invázió miatt fizetendő kártérítés. Az amerikai kormány 1,7 milliárd dollárnyi iraki követelést foglalt le, amiből bizonyára az újjáépítésre is átcsoportosítanak bizonyos összegeket. A Világbanknak 1973-as utolsó kölcsöne óta nincs hivatalos kapcsolata Irakkal és egyelőre csak informálódnak az együttműködés és a kölcsönök felújításáról.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet