BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felszámolnák a belga jegybankot

2003. március 31. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy belga sztárügyvéd közölte, hogy a belga jegybank küszöbönálló éves közgyűlésén fel fogja kérni a részvényeseket, számolják fel az intézményt, miután az államnak átutalt arany- és devizatartalékok miatt a kritikus szint alá csökkent a tőkéje. A banknak a szabályok szerint ez esetben felszámolót kell kineveznie, aki levezényli a vagyon felosztását a részvényesek között. A belga központi bank azon kevés jegybankok egyike, amelynek részvényei a tőzsdén forognak, az állam a papírok ötven százalékával rendelkezik. Daniel Modriakamen ügyvéd húsz tulajdonost képvisel, akik összesen ötszáz részvényt birtokolnak. Az ügyvéd per indítását is kilátásba helyezte, amelynek célja, hogy a jegybank a vitatott átutalásokkal egyenlő összeget, azaz 1,2 milliárd eurót fizessen ki az év végén 12,8 milliárd eurónyi tartalékaiból a tulajdonosoknak. Az érv szerint a banknak azért kell megosztania tartalékát a részvényesekkel, mert a pénznyomtatás jogát átadta az Európai Központi Banknak (ECB). A jegybank ezzel szemben azzal érvel, hogy az euró bevezetésével nem adták fel a pénznyomtatás jogát.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet