Az EU-országok közlekedési miniszterei megállapodtak a vasúti teherfuvarozás teljes liberalizációjáról: 2006-ig a nemzetközi szállítást, 2008-ig pedig a belföldit is megnyitják a verseny előtt. A cél az, hogy megállítsák a vasúti teherszállítás arányának csökkenését a közútival szemben. Ez az arány jelenleg 8 százalék, 1970-ben még 21 százalék volt. A biztonsági követelmények és a nemzetközi szabványok összehangolását a rövidesen felálló, százfős európai vasút-közlekedési hivatal felügyeli.
