Tavaly márciusban az amerikai kormány az amerikai acéltermelők átmeneti védelmében rendelte el a 30 százalékig terjedő új vámokat három évre. A vámok ellen az exportálók, mindenekelőtt az Európai Unió, határozottan tiltakoztak, és a WTO elé vitték az ügyet, ellenintézkedésekkel is fenyegetőzve.
A WTO új, előzetesnek minősített döntése ellen most az amerikai kereskedelmi kormányzat tiltakozott, aki szerint a vámdöntés összeegyeztethető az Egyesült Államok nemzetközi kötelezettségeivel. A hírügynökségeknek nyilatkozó, meg nem nevezett amerikai kereskedelmi minisztériumi illetékes azt mondta, hogy az amerikai kormány fellebbezéssel él, ha a WTO előzetes döntését véglegessé változtatná. A WTO végleges állásfoglalása egy hónap múlva esedékes.
Mindaddig, amíg a teljes jogi eljárásra az ügyben nem kerül pont, Washington a vámokat életbe tartja. A védővámokat a Bush-kormányzat még két évig szeretné érvényesíteni, azzal együtt, hogy számos acéltermékre, amint tavaly előre jelezte, már csökkentette - legutóbb a múlt héten - a vámot, illetve el is törölte.
