BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az amerikai csapatok továbbindultak Bászrából

Harc nélkül vonultak be a szövetséges csapatok Bászrába, bár egyes ellenállási pontokat még szombat hajnalban is tüzérséggel lövettek. A BBC helyszíni beszámolója szerint az amerikai tengerészgyalogosok már tovább is indultak a második legnagyobb iraki városból.

2003. március 22. szombat, 15:45

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A BBC tudósítása szerint Bászrában több száz iraki katona adta meg magát, a szövetséges csapatok harc nélkül foglalták el a várost, miután a reguláris iraki erők elhagyták azt. A bevonulókat százak üdvözölték - jelentette a BBC. A brit vezérkari főnök ugyanezen bejelentette azt is, hogy a Bászra környékét védő, a városon kívül állomásozó teljes iraki 51. gépesített hadosztály megadta magát a szövetségeseknek. Sir Michael Boyce tengernagy szerint több ezer iraki hadifogoly került a brit-amerikai erők fogságába. A BBC helyszíni beszámolója szerint - amelyet az MTI idézett - az amerikai tengerészgyalogosok már tovább is indultak Bászrából, jelezve, hogy a brit-amerikai erők biztosítottnak tekintik a térséget.

Umm Kaszr környékén még tartanak a harcok, a város a szövetségesek által az iraki lakosságnak ígért humanitárius segély útvonalának kulcseleme lehet.

A környékbeli olajmezőkön legalább hat olajkutat gyújtottak fel, ami annak fényében nem is igazán meglepő, hogy a brit vezérkari főnök szerint a bagdadi rezsim gyakorlatilag a teljes iraki olaj- és gázkitermelő infrastruktúrát aláaknázta, vagyis Szaddám Huszein "kész lett volna az egész iraki gazdaságot felrobbantani". A szövetségesek eközben már kilenc égő dél-iraki olajkút eloltásán dolgoznak, polgári szakértők bevonásával. Boyce tengernagy szerint a dél-iraki olajmezők teljes egészében a szövetségesek ellenőrzése alatt vannak.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet