A 60 ezer fős török hadsereg 10-30 kilométerre hatolt Irakba - jelentette az Index a Budapesti Nap helyszíni tudósítójára hivatkozva. A török kormány menekülttáborok építésével, egy esetleges menekültáradat megakadályozásával indokolja a lépést, ám a kurdok kijelentették: harcolni fognak. A török csapatok ugyan még a biztonsági zóna térségében vannak, de a mind nagyobb számú török erő komolyabb akcióra enged következtetni. Jelenleg a szokásos létszám háromszorosa, 60 ezer katona tartózkodik a zónában, s hírek szerint ez a szám hamarosan 100 ezerre is nőhet.
A török kormány és az autonómiáért küzdő kurd kisebbség közti béke csupán három éve tart. Törökország attól tart, hogy a kényes egyensúlyt felboríthatják az Irakból beáramló menekültek. A tudósító információi szerint Irak északi részének hegyei között bujkáló 30-60 ezer, felfegyverzett kurd gerilla vezetői kijelentették: "Senki se gondolja, hogy a kurdok ölbe tett kézzel fogják várni a törökök érkezését."
A hivatalos török tájékoztatás szerint ugyanakkor az ország katonái nem hatoltak be Észak-Irakba, bár korábbi híradások is a török hadsereg bevonulásáról tudósítottak. Geoff Hoon brit védelmi miniszter londoni sajtóértekezletén arról beszélt, hogy "kis számú török katona" hatolt be Kurdisztán területére, s a létszámot tekintve leginkább egyfajta rendőri akcióról van szó.
A kurdok mellett az Egyesült Államok sem nézi/nézné jó szemmel az észak-iraki török szerepvállalást, ez a kérdés már a török légtér átendedése körüli egyezkedések során is felmerült.
Az MTI emlékeztet rá, hogy Törökország a 90-es évek vége óta több ezer katonával van jelen az észak-iraki térségben, eredetileg azzal a céllal, hogy üldözze és megsemmisítse a betiltott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) Irakba menekült tagjait. Ankara azonban most nagyobb létszámú csapatokat akar vezényelni Észak-Irakba, mert attól tart, hogy a Szaddám Huszein iraki elnök rendszere ellen indított amerikai katonai beavatkozás nyomán a térségben élő kurdok kikiáltják független államukat.
Abdullah Gül török külügyminiszter még péntek este konkrét időpont meghatározása nélkül közölte, hogy török csapatok fognak bevonulni Irak északi részébe. A miniszter egyúttal leszögezte, hogy Ankarának nincsenek területi ambíciói Észak-Irakban. Arra hivatkozott, hogy Törökországnak ellenőrzése alá kell vonni a menekülthelyzetet, és meg kell akadályoznia a terroristák tevékenységét.
