BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Késik a török légtér megnyitása

Bár a török parlament csütörtökön engedélyezte az amerikai légierő gépeinek átrepülését, a két ország illetékesei közötti tárgyalásokon azonban nem jutottak dűlőre a kulcskérdéseket illetően, így egyelőre késik a légtér megnyitása - jelentette a BBC.

2003. március 21. péntek, 14:15

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nézeteltérések a légtér használatának mikéntje, illetve a török csapatok Irakba vezénylése körül merültek fel. Az Egyesült Államok attól tart, hogy a bevonuló török egységek összeütközésbe kerülhetnek az észak-iraki kurd erőkkel, így Washington szeretné elkerülni a törökök iraki bevonulását. Eközben a jelentések szerint a határon komoly török haderő összpontosul, s néhány egység már iraki területen van. Törökország egyik fő célja, hogy megakadályozza a kurdok önállósodási törekvéseit, végső soron a független kurd állam kialakulását.

Az amerikaiak szerint ők is meg tudják oldani az észak-iraki menekültek problémáját, s képesek ellenőrizni a kurdok által ellenőrzött területen lévő olajmezőket is. Amíg azonban a törökök nem nyitják meg légterüket, az amerikaiak nem tudnak csapatokat és felszereléseket szállítani a térségbe.

Török illetékesek aláhúzták, az Egyesült Államokkal kötött, légtérhasználati egyezmény nem teszi lehetővé az amerikai gépek török bázisokon való feltankolását - ezt az amerikai fél értetlenséggel fogadta. Törökország nem szeretné továbbá azt sem, hogy a támadás részeként amerikai és brit repülők járőrözzenek Irak felett a repüléstilalmi övezetben. A halogatással a törökök anyagilag legalábbis nem járnak túl jól, korábban több milliárd dollár kompenzációra kaptak ígéretet, ám ezt már az USA visszavonta.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet