Kifulladt a cseh gazdaság a múlt év végére, miután az augusztusi árvízkatasztrófa visszavetette a termelést és az idegenforgalmat. A bruttó hazai termék (GDP) a harmadik negyedévi 1,7 százalék után a negyedikben csak 1,5 százalékkal bővült, így a múlt év egészében csak 2 százalékos volt a növekedés az egy évvel korábbi 3,1 százalék után.
A környező országok közül Szlovákiában 4 százalékkal, Magyarországon pedig 3,3 százalékkal nőtt tavaly a GDP. A piac a negyedik negyedévre 2,3-2,5 százalékos GDP-növekedést várt éves összevetésben. A nagy eltérést megmagyarázza, hogy a prágai statisztikai hivatal (CSU) tegnap 2,7 százalékról drasztikusan lefelé módosította a harmadik negyedévi adatot, miután külföldi szakértőkkel való konzultációkat követően kiszűrte a GDP-ből a viszontbiztosítók által az árvízkárokra kifizetett 4 milliárd koronát.
A negyedik negyedévben az előző három hónaphoz képest 0,3 százalékkal bővült a GDP, főleg a magánfogyasztástól hajtva, miután a lakosság jövedelme 4,7 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi azonos időszakhoz viszonyítva. Ugyanakkor a gazdaságot visszahúzta az olajár emelkedése és az EU-országok gazdaságának gyengélkedése miatt romló külkereskedelmi mérleg. Az adatok nyomán a korona euróárfolyama 31,65-ra gyengült a megelőző 31,57-ról. Az idei első negyedévre a CSU mintegy 1,3 százalékos éves szintű GDP-növekedést vár.
