BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bővítik az orosz olajexport-kapacitást

2003. március 19. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az orosz kormány bejelentette, hogy jóváhagyta a Transznyefty állami olajvezeték-monopólium tervét a balti-tengeri Primorszk olajkikötőjének kibővítéséről. A tegnap született kormányhatározat értelmében a jelenlegi 240 ezerről egyelőre napi 600 ezer hordóra növelik a kikötő átbocsátóképességét, amit később valószínűleg 1 millióra emelnek. A döntés súlyos csapást jelent a magánkézben lévő nagy orosz olajcégek, így a Lukoil, a Szibnyefty, a TNK és a Jukosz számára, amelyek azt tervezték, hogy napi 1 millió hordó olaj kivitelét lehetővé tevő óriási kikötőt hoznak létre az északi-tengeri Murmanszkban. A kormány, mint a Reuters rámutat, szigorú ellenőrzés alatt tartja az olajvezeték-hálózatot, és egyértelműnek tűnik, hogy nem engedi meg a magántársaságok betörését erre a területre. A Transznyefty azonban eddig nem tudott megbirkózni a feladattal. Miközben a termelés immár ötödik éve dinamikusan nő Oroszországban, és februárban már napi 8,1 millió hordót tett ki, az exportkapacitás mindössze 3,5 millió hordó, ez tette halaszthatatlanná a kormánydöntést.
A Szentpétervár közelében 2001-ben megnyitott Primorszk kikötő az első olajexport-kijárat a Szovjetunió összeomlása óta. Ha valóban 1 millióra emelik kapacitását, Oroszország legnagyobb olajkikötője lesz, megelőzve Novorosszijszkot, amely 900 ezer hordót tud naponta átbocsátani. A Transznyefty közölte, hogy 8 hónapra van szüksége a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére és 18 hónapra az építkezéshez. A terv végrehajtása mintegy 1,1 milliárd dollárjába fog kerülni a cégnek.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet