BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szerbia: rendkívüli állapot, korlátozott a sajtószabadság

Djindjic szerb kormányfő meggyilkolása miatt rendkívüli állapotott vezettek be déli szomszédunknál, ideiglenesen Nebojsa Covicot nevezték ki kormányfőnek. A magyar-szerb határon megszigorították az ellenőrzést.

2003. március 13. csütörtök, 10:45

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A csütörtökre virradóra közzétett rendelet a meghirdetett rendkívüli állapot tekintetében szabályozza a hatósági intézkedéseket, és a rendkívüli állapot idejére korlátozza az emberi és polgári jogok, illetve szabadságjogok érvényesülését. A kormány képviselői késő éjszaka összehívták a vezető médiumok képviselőit, s arra kérték őket, szorítkozzanak a hivatalos tájékoztatások közzétételére, ne bocsátkozzanak találgatásokba, elemzésekbe.
A kormány képviselői arra figyelmeztették a főszerkesztőket, hogy a hatóságok ideiglenes jelleggel betilthatják az említett szabályokat megszegő tömegtájékoztatási eszközöket.

A szerb állambiztonsági hivatal különleges alakulatának egykori parancsnoka, Milorad Lukovic áll a Zoran Djindjic elleni merénylet hátterében - jelentette be a szerb kormány. A "Legija parancsnok" becenévre halgató Lukovics Milosevics idején került a "vörössapkás osztag" élére. Az alakulat Lukovic parancsára állt át a 2000 októberi demokratikus fordulat idején a tüntetők oldalára. 2001 tavaszán egy belgrádi és kulai éjszakai lokálokban kitört botránysorozat után Djindjic kormánya menesztette az alakulat éléről - írja az MTI. "Lukovic egy olyan bűnözői csoport élén áll, amely a miniszterelnök meggyilkolásával megkísérelt zűrzavart és félelmet kelteni, a jogállamiság alapjait megrendíteni Szerbiában" - áll a szerb kormány közleményében.

A szerb kormányfő meggyilkolása miatt a magyar határőrség fokozottan ellenőrzi a déli határon a belépő forgalmat, és egyben intenzívebb járőrözéssel őrzi a magyar-szerb határszakaszt. A szigorú határőrizetre azért van szükség, mert elképzelhető, hogy a Szerbiában bevezetett rendkívüli állapot miatt ottani bűnözők esetleg megkísérlik illegálisan, a zöldhatáron keresztül elhagyni az országot.

A Külügyminisztérium felhívja a Szerbia területére utazó magyar állampolgárok figyelmét arra, hogy a szerbiai rendkívüli állapot és nemzeti gyász - március 13-15. - elrendelése miatt mind a határ átlépésekor, mind az ország belső területein az ellenőrzések megszigorításával kell számolniuk.
A külügyi tárca a különleges körülményekre tekintettel fokozottan kéri az érintett magyar állampolgárokat a szerbiai jogszabályok és rendelkezések betartására, a szerbiai nemzeti gyász tiszteletben tartására.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet