Fotó: Bloomberg
Az Európai Központi Bank (ECB) márciusi havi jelentésében félreérthetetlenül utalt arra, hogy valószínűleg tovább csökkenti az eurózóna hitelköltségeit. A dokumentum szerint a térség gazdasági növekedése a közeljövőben mérsékelt marad, és emiatt, valamint az euró erősödésének köszönhetően az árstabilitást fenyegető kockázatok csökkentek. Az igazgatótanács a fejleményektől függően készen áll a határozott és időben való cselekvésre, mert a kilátásokat beárnyékolja a geopolitikai feszültség - áll a jelentésben.
Az ECB a múlt héten 25 bázisponttal, a történelmi mélységet jelentő 2,5 százalékra vitte le az irányadó kéthetes repokamat-minimumát, és Wim Duisenberg, a bank elnöke azóta közölte, hogy 2,1 helyett már csak az eurózóna bruttó hazai termékének (GDP) 1 százalékos bővülésére számítanak az idén. A bank egyre kevésbé törődik azzal, hogy a jelenleg 2,3 százalékos infláció meghaladja a saját, 2 százalékos célkitűzését - véli a DekaBank elemzője. A Reuters által készített felmérés szerint az elemzők kilencven százaléka meg van győződve arról, hogy az ECB júniusig legalább egyszer újra kamatot csökkent.
Erre annál is inkább szükség lehet, mert az előző monetáris enyhítés hatása már most sem érezhető. Az euró nem gyengült számottevően a dollárhoz képest, az eurózóna tőzsdeindexei pedig sokéves mélypontra estek. Ez azt jelenti, hogy a finanszírozási feltételek rosszabbak, mint a hitelköltségek csökkentése előtt voltak - véli a Goldman Sachs. A Morgan Stanley szerint a tőzsdei események azt mutatják, hogy a recesszió máris kopogtat, ugyanaz történik, mint 2001-ben, amikor a kamatcsökkentésből származó előnyöket semmivé tette a részvényárfolyamok lejtmenete.
Az Európai Parlament egyébként tegnap nem kötelező érvénnyel, de óriási többséggel elutasította az ECB-nek az eurózóna várható bővítése után az igazgatótanács rotációs szavazási rendjére vonatkozó tervezetét. A legfőbb érv az volt, hogy a nagy államokat a kicsikkel szemben előnyben részesítő javaslat ellentétes az EU döntéshozatali mechanizmusával, amely az egyenlőséget alapelvnek tekinti.
