BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kérdéses a gyenge dollár haszna

2003. március 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Egyesült Államok kereskedelmi mérlegének hiánya a decemberi 44,9 milliárdos rekordértékről januárban 41,1 milliárd dollárra mérséklődött, de a magas olajár miatt még ez is a valaha mért második legmagasabb érték. A Wall Street 43,4 milliárd dollár körüli deficitet prognosztizált. A hónap során az olajár több mint tíz százalékkal, a decemberi 24,15 dolláros átlagról 27,73 dollárra, 1990 októbere óta nem látott mértékben emelkedett.
Az export 1,6 százalékkal, 81,9 milliárdra nőtt, az import viszont 2 százalékkal, 123 milliárd dollárra csökkent, ami a gazdaság gyengülésének előjele, mert arra utal, hogy az esetleges iraki háború előtt a vállalatok nem számítanak sem a termelés, sem a fogyasztás felfutására, így nem is készleteznek - véli a Dresdner Kleinwort Wasserstein elemzője. A szakértők a Bloomberg szerint igencsak megosztottak abban a tekintetben, hogy a dollár látványos gyengülése segíti-e a külkereskedelmi mérleg javulását. Egyesek úgy vélik, hogy emiatt az import csökken, az export nő, mások szerint azonban a hatás minimális, és kérdéses, hogy egyáltalán van-e ilyen összefüggés, mert a külföldi vállalatok a versenyképesség megtartása miatt kénytelenek csökkenteni áraikat.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet