A 2001. szeptember 11-i támadások megmutatták, mire képesek Amerika ellenségei négy repülőgéppel. Nem várjuk meg, hogy a terroristák vagy terrorista országok megmutassák, mit tudnak művelni tömegpuszító fegyvereikkel - jelentette ki Bush. Arra a kérdésre, hogy kap-e Szaddám két-három napos határidőt a leszerelésre, az amerikai elnök leszögezte:
a diplomácia végső szakaszában járunk.
A Biztonsági Tanácsnak egyetlen kérdésre kell válaszolnia: Irak leszerelt-e maradéktalanul, ahogyan azt az 1441. számú határozat megköveteli. A válasz egyértelműen nem. Irak néhány rakétát felszámol ugyan, Szaddám Huszein ugyanakkor titokban elrendelte ugyanezeknek a rakétáknak a gyártását. A rezsim vegyi és biológiai fegyvereket rejteget, azokat egyik helyről a másikra mozgatva. A tudósokat megfélemlíti, kikérdezésük előtt rejtett mikrofonnal szereli fel őket.
Irak közvetlen fenyegetést jelent Amerikára - szögezte le George Bush.
Az amerikai elnök sajtóértekezletén közölte, hogy az Egyesült Államok mindenképpen beterjeszti szavazásra az új biztonsági tanácsi határozattervezetet, bármi legyen is a kilátás az elfogadására, hadd lássa a világ, ki hol áll Irak ügyében.
Az elnök szavai szerint itt az ideje, hogy a BT tagjai kiterítsék kártyáikat. Azt akarjuk, hogy mindenki mondja meg, hogyan vélekedik Szaddám Huszeinről és az ENSZ Biztonsági tanácsának hasznosságáról - mondta. (Az ügyben Franciaország, Oroszország és Kína álláspontja jottányit sem változott, ők minden bizonnyal továbbra is a vétó mellett vannak és több időt adnának Iraknak.)
Szaddám Huszein fenyegetést jelent az amerikai népre és az Irak körüli országokra is - jelentette ki Bush. Az amerikai elnök egyes BT-tagok Irak elleni katonai akcióval kapcsolatos ellenállásával kapcsolatban kijelentette, hogy az USA-nak nincs szüksége senki engedélyére. Bush ugyan még nem döntött Irak megtámadásáról, az ENSZ Biztonsági Tanácsa tagjainak napokon belül dönteniük kell, csatlakoznak-e a közel-keleti ország lefegyverzését erővel is kikényszerítő USA-hoz - vélekedett az elnök.
Ha a világ nem válaszol az iraki rezsim által jelentett fenyegetésre és nem hajlandó erőt alkalmazni végső megoldásként, akkor a szabad nemzetek "óriási és elfogadhatatlan" kockázatot vállalnának - hangsúlyozta az elnök.
"Az én dolgom az, hogy megvédjem Amerikát" - mondta George Bush.
