Az eurózóna pénzügyminiszterei tegnap kezdődött kétnapos tanácskozásukon megvitatják, milyen feltételekkel csatlakozhat az ERM-2 árfolyamrendszerhez az EU tíz új tagja. A maastrichti szerződés értelmében az EU-tagállamoknak az eurózónához való csatlakozás előtt legalább két évvel be kell lépniük az ERM-2-be. A rendszer lényege, hogy az ország valutáját az euróhoz rögzítik és az árfolyam az így megállapított középértékből mindkét irányban maximum 15 százalékkal térhet el. A tíz új tagállam mindegyike választhatja az ERM-2-t, de az Európai Központi Bank (ECB) több vezetője is felhívta a figyelmet arra, hogy a túlzott sietség káros lehet, mert a félig rögzített rendszerben a valuta jobban ki van téve a spekulációs támadásoknak. Ezért az ERM-2 kérdése egyre fontosabbá válik - szögezte le közleményében az EU brüsszeli bizottsága. A londoni Centre Economic Policy Research kedden közzétett jelentésében megfogalmazott javaslat értelmében ugyanakkor az érintett országoknak lehetővé kellene tenni a közös európai valuta egyoldalú bevezetését, anélkül, hogy hivatalosan csatlakoznának az eurózónához.
