BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bányába viszik a TPSA-pakettet

2003. március 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A lengyel kormány azt tervezi, hogy több tőzsdén jegyzett cég állami tulajdonban lévő pakettjét állami holdingokba, illetve vállalatokba viszi, hogy finanszírozni tudja a bajba jutott állami cégek, egyebek között hajógyárak átszervezését - derült ki Jacek Piechota gazdasági miniszterhelyettes tegnapi bejelentéséből. A gazdasági minisztérium tervezete szerint két állami hajógyárat és egy hajómotorgyárat egyetlen csoportba integrálnának, melyet az állami ipari fejlesztési ügynökség (ARP) irányítása alá helyeznének, míg a tőzsdei cégek állami pakettjeit az ARP jegyzett tőkéjének felemelésére használnák fel. Piechota nem tett említést a szóba jöhető tőzsdei cégekről, de a bejelentés máris enyhe pánikot okozott a varsói tőzsdén.
Az elképzelés eddigi legnagyobb áldozata a legnagyobb lengyel távközlési vállalat, a TPSA, amelynek árfolyama nagyot zuhant, miután a kormány kedden közölte, hogy a cég 3,3 százalékos pakettjét átadja egy újonnan létrehozott állami bányavállalatnak. A befektetőket az sem tudta megnyugtatni, hogy a pénzügyminisztérium közölte, nem tervezi újabb TPSA-részvények átadását állami vállalatoknak, illetve holdingoknak. Tegnap ugyancsak nagyot, 4,6 százalékot esett a világ hetedik legnagyobb réztermelő vállalata, a lengyel KGMH árfolyama is a varsói tőzsdén, mivel a befektetők attól tartanak, hogy hasonló sorsra jut, mint a TPSA. Az állam a France Télécom többségi tulajdonában lévő TPSA-ban 18, a KGMH-ban 44 százalékos részesedéssel rendelkezik és jelentős pakettja van a PKN Orlen olajcégben is.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet