Az uniós csatlakozás nem feltétlenül vonja maga után az ERM-2 árfolyamrendszerbe való belépést, bár ez néhány ország esetében opció lehet - jelentette ki Otmar Issing, az Európai Központi Bank (ECB) vezető közgazdásza. A Magyar Nemzeti Bank pénteki budapesti konferenciáján Issing azonban azt nem közölte, hogy szerinte mely államok állnak készen az árfolyamrezsim bevezetésére. Az ERM-2 az eurózóna előszobája, ahol az eddigi gyakorlat szerint két évet tölt el a közös pénz bevezetése előtt az adott ország. A rendszerben a nemzeti valutát az euróhoz rögzítik és az árfolyam ingadozása az így megállapított középtől mindkét irányban maximum 2,25 százalék lehet.
Az árfolyamrendszerhez való csatlakozásról szóló döntéskor nagyon fontos annak mérlegelése, vajon megfelelő mértékű-e már a konvergencia az eurózóna gazdaságához képest - tette hozzá Issing, aki szerint a régió jegybankjainak világos mandátummal kell rendelkezniük az árstabilitás megőrzésére. Az euró mielőbbi bevezetése kétségtelenül előnyös, mert mérséklődik a kamatprémium, a reálkamat, és gyakorlatilag megszűnik a spekulatív támadás kockázata. Néhány ország azonban jobban jár, ha hosszabb időt tölt el az ERM-2-ben, mivel a nagyobb árfolyam-rugalmasság segíti a termelékenység, a bérnövekedés terén megmaradó különbségek leküzdését csakúgy, mint az eurózóna inflációjához való közelítést - mondta. Az unióhoz várhatóan jövőre csatlakozó tíz ország többsége már kinyilvánította, hogy a lehető legkevesebb időt akarja az ERM-2-ben eltölteni, mert minél előbb be akarja vezetni az eurót - emlékeztetett a Reuters. Leszek Balcerowicz lengyel jegybankelnök szerint az egyenlő elbírálás alapján elméletileg elegendő lehet 16 hónapot várakozni az ERM-2-ben, tekintettel arra, hogy Finnország ennyi idő után már beléphetett az eurózónába. Grzegorz Kolodko lengyel pénzügyminiszter a hét végén Varóban úgy nyilatkozott, hogy a lengyel gazdaság 2006-ra meg fog felelni az eurózónához való csatlakozás feltételeinek.
