BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb csaták az árkartellháborúban

2003. február 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A világ országai egyesült erővel vívják az árkartellek elleni háborút: a hónap elején az Egyesült Államok, Kanada, Japán és Európa monopóliumellenes hatóságai először hajtottak végre összehangolt akciót olyan vállalatok ellen, amelyeknél a műanyagárak terén való összejátszásra gyanakodnak. Legújabban pedig az európai versenyhatóság emberei jelentek meg váratlanul számos, folyékony tömegárut tartályhajóval szállító cégnél. A vizsgálatokkal azt akarják megállapítani, hogy nem hoztak-e létre árkartellt vagy nem alkalmaztak-e más törvénytelen módszereket - áll az EU brüsszeli bizottságának közleményében.
A vállalatok hamarosan rájönek: jobb, ha megszabadulnak azoktól a vezetőiktől, akiket az árkartell létrehozásában szerzett érdemeik miatt nemrégen dicsőítettek - véli a Shearman & Sterling ügyvédi iroda munkatársa. Így is nagy akadályai vannak még a hatékony fellépésnek. Ezek közé tartozik, hogy országonként eltérő megítélés alá esik az üzleti titok, az iratok átadásának kikényszerítése, a vállalatvezetők kiadatása és a fehérgalléros bűnözés. Az USA itt is mindenkinél előrébb jár, az EU és Japán viszont eleinte ódzkodott a kemény módszerektől, de végül ők is úgy döntöttek, hogy jobb rendet teremteni. Mario Monti, a brüsszeli bizottság versenyügyekért felelős tagja megkapta a jogot, hogy a gyanús cégvezetők lakását is átkutattathassa és számítógépeiket lefoglalhassák. Egyelőre azonban csak a csinnadratta nagy, mert az EU-ban csupán Írországban és Nagy-Britanniában szabható ki szabadságvesztés az árkartell tényállása esetén, Japánban pedig ugyan hasonló a törvény, de eddig mindenki megúszta felfüggesztett börtönnel.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet