BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Háborúra készülnek az autógyárak

2003. február 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A General Motors (GM) és a Toyota Motor autógyárak már közölték ázsiai és japán alkatrészgyártóikkal, hogy halmozzanak fel minél nagyobb készleteket Európában arra az esetre, ha az Irak elleni amerikai invázió a Szuezi-csatorna lezárása miatt lehetetlenné tenné a szállítást - értesült a Financial Times. A háború esetén használható útvonal, a dél-afrikai Fokváros mellett való elhajózás mintegy 30 százalékkal növeli e költségeket. Elméletileg repülővel is eljuttathatók az alkatrészek, de ez egy vagyonba kerülne - nyilatkozta a lapnak a Toyota európai elnökhelyettese, aki azért még reménykedik, hogy az amerikaiak katonai érdekből megvédenék a csatornát, így nem bénulna meg a kereskedelmi szállítás sem.
Az Európában a Vauxhallt és az Opelt birtokló GM mindenesetre már utasította ázsiai gyártóit, hogy 10 napra elegendő többletmennyiséget szállítsanak le. A világ legnagyobb autógyártója az elővigyázatossági intézkedések keretében felhívta az alkatrészgyártókat, hogy biztosítsák ázsiai beszállítóinak is a szükséges mennyiségű alapanyagot. Ha bizonyos alkatrészeket a GM nem tudna behozni Ázsiából, egyes modellek gyártását fel kellene függeszteni, ilyen kulcsfontosságú alkatrész például a háromliteres dízelmotor, amit a GM japán leányvállalata, az Isuzu gyárt.
Bár a Toyota franciaországi és nagy-britanniai üzemekben egyaránt gyárt kocsikat, az európai eladásai felét jelentő autómennyiség egyenesen Japánból érkezik, ezért az alkatrészek mellett többnapi értékesítésnek megfelelő autót is felhalmoz. Más nagy autógyárak - a Ford európai részlege vagy a PSA-Citroën - nem tettek óvintézkedéseket háború esetére, mert nagyon kis mennyiségben érkeznek alkatrészeik Ázsiából, a japán Nissan pedig hatalmas készletekkel rendelkezik brit gyárában.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet